Tabu-t | İhsan Hasanoğlu

Tabu-t | İhsan Hasanoğlu
Tabu-t | İhsan Hasanoğlu

Emekli tarih öğretmeni Mazhar Bey, bir sınır çatışmasında, şehit düştüğünü zannettiği oğlu Kerem’in cesedini ararken, verdiği mücadele esnasında işin içine cinsellik girebileceğini asla düşünmemişti.

Kökleri, Merzifonlu Kara Mustafa Paşa’nın boğaz kıyılarına diktiği, iki insanın ancak kucaklayabileceği 330 yıllık çınar ağacının kökleriyle eş zamanda yeşeren, zaman zaman dadaizme de varan töre ve geleneksel statüko sorgulanırken, aynı zaman da uçurumun kenarında yaşam çığlıkları atan ve eli silahlı herkese göndermeler var.

Yazar, tabularımızın nasıl tabutlarımıza dönüştüğünü sorguluyor.

Mermi ile ilgili bölümde yazar, sarsıcı anlatımı, güçlü ve şaşırtıcı kurgusuyla okullarda, öğrencilerle paylaşılabilecek nitelikte bir çalışma ortaya çıkarmış. Metin okununca, mermiyi okuyucunun beynine göndererek, kurşun yemişe döndürerek, ateşin düştüğü yere odaklanıyor.

Sabetayizmden, Evangelizme uzanan toplumsal gerçekçilikte, yazar ilk romanında kaybedenlerin tarafında… (arka kapak)

ÖNSÖZ

Bir Süryani kaynağına göre, MS iki yüz yılında, “Edessa’da (Urfa) bir kadın, habersiz, herhangi bir şölen izlemeye giderse, kocası onu boşayabilir.” Deniliyor. Aradan bin sekiz yüz yıl geçiyor; 1996 yılında, günümüz Urfa’sında, on üç yaşındaki evli Hatice, sinemaya gittiği için, on altı yaşındaki kocası tarafından, boğazı kesilerek öldürülmüş olarak bulunuyor.

Geçen bin sekiz yüz yıl içerisinde, kadının, sosyal yaşamdaki geldiği noktadır bu.

Yine yeni çareler bulunamamış, ağır bedeller ödenmiş; dinler, diller, kültürler, haritalar değişmiş; töreler yüz yıllar boyunca süregelmiş.

Yani insanlar, mallarından, canlarından, sevdalarından vazgeçmiş, örf, adet ve törelerinden vazgeçememiş.

Türk aydını, tanzimattan beri, kapılar aralayarak, bunun bilinmeyen köklerini arıyor, yeni umutlarla başlayan her yeni yılın umutsuzluklarla sürmemesi için.

Ancak, bu değişim kolay aşılacak gibi görünmüyor. Çünkü, değişim söz konusu olunca, devletin, toplum karşısındaki gücü yıpranmış gibi görülmekte ve yöneticiler tarafından, sorguya açık bir anlam taşıdığı düşünülmektedir. Öyleyse devlet tarafından onaylanmayan toplumsal talepler, zararlı bulunarak, sürekli reddedilmektedir ve reddedilecektir.

Kadın özgür değilse;

Düşünce özgür değilse,

Toplum özgür değilse,

Bin yıllık ağırlıklarımızdan kurtulamıyorsak, yeni modellere ihtiyacımız var demektir. Yeni rasyonel pratik modellere…

İhsan Hasanoğlu / Yalova


Yazar: İhsan Hasanoğlu

Sayfa sayısı: 228

ISBN: 9786054262038

Basım tarihi: Mart 2010

Kategori: Roman

Piyasa fiyatı: 10.00 TL

Hermes Kitap Fiyatı: 7.00TL

Kazancınız: %30