Seyirci | Selçuk Tütak


Online Satış için:
idefix.com     dr.com.tr    kitapyurdu.com    pandora.com.tr    babil.com


Yazar: Selçuk Tütak

Editör: Hasan Uygun

Kapak Tasarımı: Lilia Akmaz

Sayfa sayısı: 183

Ebat: 13,5 x 21 cm

ISBN: 978-605-4262-73-1

Basım tarihi: Mayıs 2018

Kategori: Roman

Piyasa fiyatı: 23.00 TL

Hermes Kitap Fiyatı: 14.95 TL


SEYİRCİ KALMAYIN

“Zamanında keşke yapsaydım, bir şeyler yapabilseydim. Yapabilirdim, ama korktum. Karşı çıktığımızda bastırıldık, korkutulduk. Hep baskı gördük. Bir daha da cesaret bulamadım. Yasemin’im, seni kaybetmekten korktum. Bizi burada korumak istiyordum fakat acımasız dış dünya bizi yine yakalamayı başardı. Hep korktuğum başıma geldi. Devletim değilse de memleketim seni benden aldı. Fakat ben ne yaptım? Oturdum ve izledim.”

Dünyaya gözlerini açtığı günden hayatının son günlerine dek dolu dolu yaşamış, fakat yine de kendi tabiriyle, gerçek aşka seyirci kalmış, yaşatamamış biridir Orhan Bey.

Büyülü bir ortamda doğmuş ve gerçek anlamda büyülerin, sihrin revaçta olduğu, cahil halk topluluklarının büyülerden medet umduğu; toprak ağalığının, aşiret düzeninin egemen olduğu; kadınların ikinci sınıf insan muamelesi gördüğü bir ortamda çocukluğunu geçirmiştir.

Hayatı boyunca büyülere, büyülü şeylere ve sihre ilgi duyan Orhan Bey, çocukluğunun Büyücü Osti Ninesini de hiçbir zaman unutamamıştır.

Kaç kere kendini gerçek aşkın büyüsüne kaptırmışsa da talihsiz gelişen olaylar Orhan Bey’i aşkından hep uzaklaştırmış, ömrünün son yıllarına dek bu kader kendisini takip etmiştir.

Toprak ağası namzedi Küçük Orhan’ın mücadeleyle geçen ömrünün son yıllarından başlayarak gençliğine doğru gönderdiği projeksiyonlarla roman boyunca kahramanımızı içselleştirmemizi sağlayan yazar, Orhan Bey’in kendini yetiştirmiş aydın bir insan olarak modernlik ile geleneğin arasında sıkışmış çaresiz hayatını anlatıyor.

Zora karşı çıkmanın, zorbalığa direnmenin de bedelini ödemiş olan Orhan Bey, bu sıkışmışlığı ve korkuları hayatı boyunca yaşar. Bu yüzden de oturmak ve izlemek zorunda kalır.

Hayatının son günlerini yaşayan bir insanın kendisiyle ve içinden çıktığı toplumla yüzleşmesinin romanıdır Seyirci.

Yazar Selçuk Tütak, insan duygularının derinliğine indiği Seyirci romanıyla, ağaların ve beylerin hüküm sürdüğü acımasız bir dünyadan din tüccarlarına, kan davalarına, gerçek aşka, hayata ve ölüme dair her şeyi sorguluyor.

SELÇUK TÜTAK SELÇUK TÜTAK

1980 yılında Mardin’de doğdu. Konya Selçuk Üniversitesi İlköğretim Matematik Bölümünü 2005 yılında bitirdi. Farsça ve Osmanlıca kurslarına katılarak Mevlana mesnevisini daha iyi anlama ve yorumlama fırsatı buldu. Üniversitede okurken gazetelerde yazılar yazmaya başladı. Ve Nesl-i Ati (gelecek nesil) gazetesinin temelini attı.
Türk Sanat müziği ile de uğraşan ve konserler veren Selçuk Tütak, kanun enstrümanını da çalabilmektedir. Mental aritmetik, zekâ oyunları alanında çalışmaları mevcuttur. Akil-Us (Destek Yayınları – 2017) adında bir zekâ kitabı mevcuttur.
Eğitim-öğretim alanında topluma yön verecek çözüm odaklı birçok projede bugüne kadar çeşitli roller üstlenen ve halen gazetelerde yazıları yayınlanan Selçuk Tütak, Lider Eğitimci Yazarlar Derneği genel başkan yardımcılığını görevini de sürdürmektedir.

Bir cevap yazın