Evren Ötesi ve İnsan | H. Elçibey Temel


Online Satış için:
idefix.com     dr.com.tr    kitapyurdu.com    pandora.com.tr    babil.com


Yazar: H. Elçibey Temel

Editör: Hasan Uygun

Kapak Tasarımı: Melek Öztürk

Sayfa sayısı: 174

Ebat: 13,5 x 21 cm

ISBN: 978-605-4262-95-3

Basım tarihi: Haziran 2019

Kategori: Bilim-Felsefe

Piyasa fiyatı: 25.00 TL

Hermes Kitap Fiyatı: 15.00 TLEvren sürekli gelişim halindedir. Evrenin başlangıcında mevcutta gizlenen irade, yaşam iradesinin yaşamsızlardan fışkırdığını gösteriyor. Sonrasında hayattan şuura yükseliş gücü de aynı iradenin daha ileri bir halkasıdır.

Peki nedir mevcutta gizlenen bu irade?

Hayat nedir? İnsan nasıl türemiştir? Evrim teorisi ve insan maymun ilişkisi nedir? İnsandaki (ben’deki) irade, evrenin ötesinde hangi gerçekliğe işaret etmektedir? Evet! İnsan, sonu olan varlıktan kopup sonsuzluğa yürümek iradesindedir. Burada ben ve evren ikiliği karşısında bulunuyoruz. Evrenden bir parça olan insan, Yaratıcı’ya yönelişiyle de ondan ayrılmaktadır.

Eflatun, evrenimizi hayal ve gölge âlemi olarak nitelendirmiştir. Pascal ise, ruhun evrenden daha değerli olduğunu, çünkü onu tanıdığını ifade ediyor. Ona göre ben’deki merhamet denilen ilahi cevher bütün ruhlardan (canlılardan) daha değerlidir. Çünkü Yaratıcı’ya ulaştırıcıdır. Evrende insanı Yaratıcı’ya ulaştıran o kadar çok mucize var ki! Peki ya bütün bunlar, hepsi bir tesadüften ibaretse? Ya değilse… Evren Ötesi ve İnsan, H. Elçibey Temel’in ben’in yaradılış ilkesi ile evrenin temelinde yalnız olmadığımızı anlattığı eseridir. Düşünmek isteyenlere…

Bir cevap yazın