Düşünbaz – Olmayı istediğim kişinin hiçbiriyim

BİR İZMİR ROMANI DÜŞÜNBAZ

dusunbazBir garip muhasebeci Nejat
Gelmişi, geçmişi ve şimdisiyle ortak paydalarda birbirine teğet geçen yaşamakların içinden bir İzmir romanı Düşünbaz. Sanırız ki, tabularımız, yani manevi değerlerimiz bizi biz yapar, isteriz ki herkes bizim gibi düşünsün, uyum sağlasın; bizim gibi giyinsin, aman ahlakımız bozulmasın, çoluğumuza çocuğumuza kötü örnek olmasın. Mahkûm ederler, “Sen ne düşünüyorsun?” diye sormazlar, bulup buluşturur bir etiket yapıştırıverirler alnımıza. İnsan oluşumuzu, insanlığımızı bir yana bırakır, aynı griliğin içinde, yavaş yavaş tükenişimizi izleriz; sırf toplum içinde kabul görebilmek için siyah beyaz bir filmde her gün kendimizi izleye izleye, azar azar ölürüz.
Emekliliğine daha otuz senesi olan bir garip muhasebecidir Nejat. Büyük yazarlara hayran, onlar gibi ölümsüz olmak istemektedir. Bu duygu Nejat’ta öylesine güçlüdür ki, ben’in duvarlarını yıkıp sen’e ulaşmak için Gogol’a, Sabahattin Ali’ye dönüşüverir. Paltosu düşer omzundan, kürk mantolu bir kadının tablosuna bakar saatlerce. Aslında her defasında yazma hevesini kıran annesi Müzeyyen’den almıştır okuma/yazma tutkusunu. Ancak yazmak Nejat için var olmanın, yaratmanın biricik aracıdır, bu nedenle de pes etmez.

“Olmayı istediğim kişinin hiçbiriyim”
Eşinden ayrılmış, işinden atılmış toplum içinde kabul görmeyen iflah olmaz bir aykırı, bir ahlaksızdır Nejat(!) Hiç kimsenin hakkını da yemeyecek kadar dürüst ve namuslu. Bir insan hem ahlaksız hem de namuslu nasıl olur? Olmaz tabii. Ancak toplumun bireye biçtiği roller, tanımlar vardır. Bütün bunların ötesinde uzaklara gitmek ister Nejat, ne ki ağzı sımsıkı kapatılmış bir kavanozun içinden fırlamak, özgür olmak için debelenir roman boyunca. Yüreğini bukağılayanlarla bir bir hesaplaşır; sevgilisi Suat, Havva Hanım Teyze, İmam Efendi, Komutan vs hep kafasının içindeki kişilerdir, belki de dışındakiler. Bu kişilerin derdi birleşip tek ve ideal bir Nejat yaratmaktır. Aslında Nejat da sürüden ayrılmamak, sisteme uyan bir birey olmak ister, böylece daha mutlu olacağını düşünmektedir. Ne ki kafasının içindeki çatışmalar olmayı istediği kişinin hiçbiri olmaya doğru iter onu.
Bu roman kontrolünü yitirmek üzere olanların, deliliğin kıyılarında dolaşanların, tabularını yıkmaya çalışanların ıstırap dolu ama bir o kadar azimli hikâyesidir.

ismail_topcuİsmail Topçu kimdir?
Peki, kitabın Düşünbaz’ı yani yazarı İsmail Topçu kimdir?
İzmir’de doğdu, ilk ve orta eğitimini Karşıyaka’da tamamladı. Pamukkale Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü’nü okudu. Lise yıllarında yazdığı şiirleri bir defterde toplayarak edebiyata ilk adımını atmakla kalmayıp edebiyat tutkusunu bugünlere dek getirip ilk kitabı Düşünbaz’ı yazdı. Matbu ve sanal pek çok dergide şiir ve öyküleriyle yer aldı. Halen Karşıyaka Belediyesi’nde büro personeli olarak görev yapmakta olup, evli ve bir kız çocuğu babasıdır.

Hazırlayan: Melek Öztürk


Online Satış için:
idefix.com     dr.com.tr    kitapyurdu.com    pandora.com.tr    babil.com


Bir Cevap Yazın